Utility Carts
Carts designed for the storage and transport of various supplies and objects.
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (41)
- (10)
- (20)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (13)
- (9)
- (16)
- (15)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (4)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (33)
- (30)
- (2)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Metro™ MW Series Utility Cart with Solid and Wire Shelves
Utility cart is a smart addition to any workplace featuring Super Erecta™ shelves with plastic split sleeves, two one-piece handles, and casters with donut bumpers.
| Includes | Super Erecta™ 3 Chrome-plated wire shelves with plastic split sleeves, 2 one-piece Chrome-plated handle, 4 in. dia. caster, 3.5 in. donut bumpers |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 375 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 170 kg |
| Description | 3-tier Model |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Utility Cart |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 170 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | NSF |
| For Use With (Application) | Transporting Materials |
| Shelf Material | Stainless Steel, Chrome |
| Handle Material | Chrome |
Metro™ MW Series Utility Cart with Wire Shelves
Utility carts are constructed of Super Erecta™ shelves with plastic split sleeves, two one-piece handles ,and casters with donut bumpers to make mobility of lab equipment easy.
| Load Bearing Capacity (English) | 375 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 170 kg |
| Description | 3-tier Model |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Utility Cart |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 170 kg |
| Certifications/Compliance | NSF |
| For Use With (Application) | Transporting Materials |
Metro™ MetroMax i Basket Glassware Cart
Level 2 cart with built-in Microban antimicrobial product protection allows arrangement configuration, ensuring storage and movement won't disrupt your workday.
| Load Bearing Capacity (English) | 800 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Width (English) | 18 in. |
| Length (Metric) | 91.4 cm |
| Product Type | Glassware Cart |
| Color | Taupe, Blue |
| Capacity (Metric) | 362.8 kg |
| Length (English) | 36 in. |
| Material | Polymer |
| For Use With (Application) | Glassware Transportation |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
Metro™ Super Erecta Stainless Steel Solid 2-Shelf and 3-Shelf Lab Utility Carts
Super Erecta Stainless Steel Solid 2-Shelf and 3-Shelf Lab Utility Carts are constructed of durable materials and include total-guard polymer/stainless steel casters to provide long life in laboratory environments.
| Load Bearing Capacity (English) | 750 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 340 kg |
| Product Type | Lab Utility Cart |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 340 kg |
| Material | Stainless Steel |
Metro™ MW Series Utility Carts with Solid Shelves
Utility carts are constructed of Super Erecta™ shelves with plastic split sleeves, two one-piece handles ,and casters with donut bumpers to make mobility of lab equipment easy.
| Load Bearing Capacity (English) | 375 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 170 kg |
| Description | 3-tier Model |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Utility Cart |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 170 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | NSF |
| For Use With (Application) | Transporting materials that require an expanse of flat, solid surface |
Rubbermaid™ Heavy-Duty Utility Cart with Aluminum Uprights
Versatile, functional cart for easy transport
Rubbermaid™ Xtra™ White Utility Cart
Large shelves of the Rubbermaind Xtra™ White Utility Cart can hold small baths, centrifuges, pH meters, and many other types of equipment.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 96.01 cm |
| Width (English) | 20 in. |
| Length (Metric) | 103.17 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 40.62 in. |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Used to carry large loads |
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 40.62 x 20 x 37.8 in. (103.17 x 50.8 x 96.01 cm) |
| No. of Shelves | 3 |
| Capacity (Metric) Shelf | 45.4 kg |
| Height (English) | 37.8 in. |
Metro™ Starsys 40 in. Tall Undercounter Storage Cart
Undercounter storage carts enhance productivity and space efficiency.
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
|---|---|
| Color | Taupe |
| Material | Polymer |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Metro™ MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Top Shelf Mat
Durable materials and total-guard polymer/stainless steel casters ensure MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Top Shelf Mat provide long life in laboratory environments. Includes solid mat on top shelf.
| Load Bearing Capacity (English) | 750 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 340 kg |
| Product Type | Lab Utility Cart |
| Color | Taupe/Blue |
| Capacity (Metric) | 340 kg |
| Material | Stainless Steel, Polypropylene |
Metro™ Lab Animal Feed (LAR) Cart
Keep feeding efforts to a minimum. Metro Lab Animal Feed Cart is a two-shelf unit on casters making feeding laboratory animals more convenient for staff.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Designed to store and transport animal feed |
| Includes | 5 Stainless Steel autoclave shelves with swedged posts and aluminum split sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 175.3 cm |
| No. of Shelves | 5 |
| Length (Metric) | 152.4 cm |
| Product Type | Utility Cart |
| Color | Silver |
| Length (English) | 60 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Hi-temp, Washable Applications |
| Height (English) | 69 in. |
Metro™ MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Shelf Mats
Durable materials and total-guard polymer/stainless steel casters ensure MetroMax i 2-Shelf and 3-Shelf Industrial Polymer Shelving Lab Utility Carts, Solid Shelf Mats provide long life in laboratory environments. Includes solid shelf mats on all shelves.
| Load Bearing Capacity (English) | 750 lb. |
|---|---|
| Product Type | Lab Utility Cart |
| Color | Taupe/Blue |
| Capacity (Metric) | 340 kg |
| Material | Stainless Steel, Polypropylene |
Metro™ Starsys 28 in. Tall Undercounter Storage Cart
Undercounter storage carts enhance productivity and space efficiency.